Active D-Lighting Nedir?

Active D-Lighting, güçlü ışığın görüntünün parlak ve koyu alanlar arasındaki kontrastı artırdığı zamanlarda, genellikle kaybolan gölge ve vurgu ayrıntılarını geri yüklemek için yüksek kontrastlı görüntüleri optimize eder. Fotoğraf çekildiği anda devreye girenActive D-Lighting imaj optimizasyonu, görüntünün yalnızca gerekli kısımları için dijital işlem sürecini gerçekleştirir.

Active D-Lighting sayesinde fotoğraf içerisinde aşırı aydınlık ve karanlık kalan alanlar, flaş mesafesinin yetmediği alanlar ve ters ışıkta yapılan ışık alamamış karanlık bölgeler aydınlatılmaktadır.

active_d-lightning_002

Active D-Lighting için seçilebilecek beş ayrı seçenek vardır. Düşük, Yüksek, Normal, Ekstra Yüksek veya Otomatik. Active D-Lighting otomatik veya manuel olarak çalıştırılabildiği gibi belirtilen seçimler kullanılarak dijital işlem için seviyesi belirlenebiliyor. Active D-Lighting yaptığınız seçime göre deklanşöre bastığınız anda optimizasyonu fotoğraf üzerinde uygulamaya başlar.

active_d-lightning_001

Active D-Lighting ve D-Lighting Farklılığı

Active D-Lighting ile D-Lighting arasında hem çekilen fotoğrafa uygulama sırası hem de uygulanan optimizasyon şekline göre farklılıklar vardır. Active D-Lighting Nikon DSLR üzerinde menü ayarlarından seçiminizi yapıp çekeceğiniz fotoğraflarda önceden optimizasyonu yapan süreçtir. D-Lighting ise Nikon’un re-touch (rötüş) menüsünde bulunan ve fotoğraf çekildikten sonra uygulanan bir tekniktir.

İki teknolojide bağımsız olarak kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Active D-Lighting hem aydınlık hem de karanlık bölgeler üzerinde fotoğraf çekilmeden önce optimizasyon yaparken, D-Lighting fotoğraf çekildikten sonra sadece karanlık bölgelerin düzeltmesine yönelik çalışmaktadır.

Özetle Active D-Lighting gizli kalan renkleri ve ışıkları ortaya çıkarır. Fotoğraf üzerinde bulunan karanlık ve aydınlık detayları dengeleyecek şekilde çalışan Active D-Lighting için fotoğraf dünyasında çelişkili yaklaşımlar vardır. Bazı fotoğrafçılar büyülü dokunuş ve Nikon’un fotoğraf öncesi dijital flaşı yorumunu yaparken, bazı fotoğrafçılar ise devamlı olarak kameralarında Active D-Lighting özelliğini kapatmaktadırlar.

Nikon D300 ile kullanıcı seçimine dayalı varsayılan kapalı gelen Active D-Lighting özelliği 2008 yılı itibariyle duyurulan Nikon D90modeli ile beraber varsayılan “Auto” otomatik olarak gelmektedir.

 

Alıntı >